Co powinna zawierać dobrze zaprojektowana strona?

Co powinna zawierać dobrze zaprojektowana strona?

Co powinna zawierać dobrze zaprojektowana strona?

Co powinna zawierać dobrze zaprojektowana strona? 1280 853 Agencja SEO/SEM Asano

W dzisiejszych czasach dobrze funkcjonująca strona internetowa firmy lub usługi jest warunkiem koniecznym skutecznej promocji. To pierwsza wizytówka Twojego przedsiębiorstwa w Internecie – wirtualny obraz tego, co sprzedajesz bądź oferujesz. Dlatego stworzenie portalu spójnego z Twoją wizją oraz wizerunkiem marki jest czymś ogromnie ważnym dla marketingu Twojej firmy. Od strony internetowej zależy, czy zainteresujesz potencjalnego odbiorcę, czy zatrzyma się on na dłużej, aby zagłębić Twoją ofertę. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka uniwersalnych wskazówek, które pomogą Ci w wykreowaniu witryny, która zaciekawi i przyciągnie Twoich klientów.

1. Zastanów się, czego potrzebujesz od swojej strony internetowej

Twoim pierwszym krokiem przy tworzeniu witryny www powinno być zastanowienie się, jakie funkcje taka strona ma spełniać i co chcesz na niej zaprezentować. Podejmij decyzję, czy jej założenie lub/i prowadzenie chciałbyś zlecić agencji, czy zamierzasz samodzielnie przystąpić do projektowania portalu i zarządzania nim. Jeżeli zdecydujesz się na niezależne prowadzenie strony, możesz napisać ją od zera lub skorzystać z jednego z systemów CMS takich jak WordPress, Drupal i Joomla. W sieci znajdziesz poradniki dotyczące tego, jak projektować portale za ich pomocą, a także porównania dostępnych CMS’ów – wybór zależy od Twoich indywidualnych potrzeb. Jeżeli jednak nigdy wcześniej nie zakładałeś strony internetowej, zalecamy skorzystać z pomocy profesjonalistów.

2. Zadbaj o przejrzystość treści

Krótki i chwytliwy adres URL witryny, tak samo jak i jej tytuł oraz prawidłowe nazwy zakładek są niezwykle ważne. Nie tylko umożliwią prawidłową nawigację po stronie, ale i stanowią element SEO, czyli optymalizacji strony internetowej pod wyszukiwarkę. Wysoka pozycja w wyszukiwarce Google jest gwarantem wielu wejść na Twoją domenę, dlatego warto zadbać o to, aby prawidłowo ustawić wszystkie tytuły.

Należy także pamiętać o tym, aby w tekstach i tytułach używać wcześniej ustalonych słów kluczowych dla naszej domeny. To znacznie pomoże w optymalizacji. Słowa kluczowe wybieramy tak, aby oddawały główną działalność naszej firmy. Jako fraz kluczowych używamy także nazw brandowych, które nawiązują do nazwy firmy oraz strony.

Co powinna zawierać dobrze zaprojektowana strona?

3. Stwórz układ strony, który przykuje uwagę

Szacuje się, że aż 65% ludzi to wzrokowcy, dlatego stworzenie przyjemnego i jasnego układu strony oraz pięknych i przykuwających uwagę grafik, jest kluczem do zatrzymania klienta na Twojej stronie internetowej. Przejrzyj starannie zaprojektowane strony firm, takie jak portal stworzony przez Babord Group. Babord Group to norweska firma rybacka, której portal odznacza się wysokimi walorami estetycznymi. Szata kolorystyczna jest przyjemna dla oka, z dominującym kolorem butelkowej zieleni i łososiowego różu. Zdjęcia i grafiki zostały wykonane z wyczuciem, smakiem i elegancją, natomiast zakładki zostały stworzone z wyjątkową kreatywnością – kiedy wejdziemy w podstronę “Brand story” (“Historia marki”) ujrzymy historie podzieloną na książkowe rozdziały. Zainspiruj się tak zaprojektowanymi stronami przy projektowaniu Twojej własnej witryny.

Pamiętaj także, aby design i stylistyka pozostały spójne, tak aby klienci mogli wizualnie zidentyfikować Twoją markę. Stwórz wyjątkowe logo, wybierz interesujące zdjęcia i oprawę kolorystyczną. Możesz poczytać wcześniej na temat psychologii kolorów. Badania dowodzą, że niebieski buduje pewność i zaufanie, zaś czerwony wywołuje poczucie pilności, natychmiastowości oraz pobudza apetyt – dlatego chętnie wykorzystywany jest przez punkty gastronomiczne, jak np. KFC czy McDonald.

Warto także pamiętać o zmniejszeniu i skompresowaniu grafik, tak aby Twoja strona ładowała się w szybki sposób. Dzięki temu nie stracisz klientów znużonych długim ładowaniem, a Twój portal będzie atrakcyjniejszy dla wyszukiwarki Google.

4. Stwórz interesujący kontent

Musisz myśleć w taki sposób, jak Twój potencjalny klient. Jakie informacje pragnie on znaleźć na Twojej stronie? W jaki sposób będzie się po niej poruszał? Odrzuć zbyt formalny język, aby zbudować poczucie przyjaźni z odbiorcą. Pisz w sposób konkretny, ale pamiętaj także o tym, aby treści były barwne i intrygujące. Aktualizuj informacje, wrzucaj artykuły, które zaciekawią Twojego klienta. Odbiorca zapamiętuje te treści, które wzbudzają w nim emocje (radość, przerażenie, wzruszenie, śmiech) lub powiększają stan jego wiedzy. Miej to na uwadze tworząc hasła oraz wpisy. Zastanów się, czym zainteresowana może być Twoja grupa docelowa i pisz o tym. Dla przykładu, jeżeli jesteś producentem palet cieni do powiek, możesz zamieszczać wszelkie artykuły na temat urody – instruktaże, rekonstrukcje makijaży postaci ze słynnych filmów, przegląd najlepszych wizażystek na YouTubie.

Co ważne, tak jak i podczas tworzenia tytułów, pamiętaj o używaniu słów kluczowych, aby Twoja strona była bardziej widoczna dla przeglądarki.

Co powinna zawierać dobrze zaprojektowana strona?

5. Twój przyjaciel SEO

Wspomnieliśmy już o wadze fraz kluczowych oraz właściwie dobranych nazw strony i zakładek, jednak to nie wszystko. Jest jeszcze wiele sposób na zoptymalizowanie Twojego portalu. Podłącz Twoje profile w Social Media do strony, zadbaj także o to, aby ze strony głównej wychodziło wiele linków wewnętrznych oraz zewnętrznych. Strona powinna znajdować się na szybkim serwerze, a wszystkie elementy techniczne powinny być dopracowane – nagłówki i znaczniki alt grafiki muszą być odpowiednie.

Prawidłowo zoptymalizowana strona internetowa znacznie podniesie liczbę wyświetleń. Badania przeprowadzone przez Brafton wykazały, że tylko 5% internautów korzystających z Google wchodzi na drugą stronę wyszukiwarki. Ponadto, aż 65% osób korzysta z pierwszych pięciu wyświetlających się linków. Dlatego warto jest walczyć o wysoką pozycję w tej wyszukiwarce. Liczne wyświetlenia będą przekładać się na dużą liczbę osób zainteresowanych Twoimi usługami, a na tym z pewnością zależy Twojej firmie.